Hodnocení uplynulého kalendářního roku očima předsedy FO

od Pro.20, 2017, v Novinky v oddílu

Vážení příznivci kohoutovického fotbalu,

rok 2017 je téměř za námi a tak nastal čas ohlédnout se a bilancovat úspěchy i neúspěchy našeho klubu. Připomeneme si změny, které v letošním roce proběhly v areálu i u jednotlivých týmů a naznačíme plány pro rok příští. Přehled umístění našich týmů po podzimu naznačuje, jaké budou na jaře naše ambice, zároveň také poukazuje, co musíme v nejbližší době vylepšit. Věřím, že informace vás zaujmou a doplní představu o fungování našeho fotbalového oddílu.

V pondělí 13. listopadu proběhlo již tradiční setkání trenérů a vedoucích jednotlivých týmů, na kterém jsme zhodnotili působení v soutěžích a představili cíle pro jaro 2018. Člen výboru zodpovídající za hospodaření oddílu Petr Foltýn seznámil přítomné s finančními toky v letošním roce a představil návrh rozpočtu FO na rok 2018. Setkání, kterého se zúčastnilo 23 členů našeho FO a 2 hosté bylo v letošním roce poslední, další se bude konat 15. ledna. Po několika letech byla obnovena tradice Mikulášských plesů v hotelu Myslivna.

Zprávy z výboru FO: Vzhledem k tomu, že finanční výsledek roku 2017 bude příznivý, byly posíleny prostředky určené na chod jednotlivých týmů. V příštím roce budou tyto příspěvky navýšeny o 100%, posílí se tak autonomie týmů a také zodpovědnost vedoucích při pořizování tréninkových pomůcek a výbavy.

Co je nového v areálu: Na podzim se podařilo uskutečnit výměnu oplocení v prostoru mezi zadní bránou a střídačkami. Součástí této akce bylo i posunutí polohy zadní brány tak, aby vozidla, která vjíždějí do areálu, nepoškozovala hrací plochu.

Z kabiny mužů: V průběhu podzimu se muži A potýkali s velkým množstvím remíz, celkem 6, což je nejvíc v soutěži a zamrzí zejména v domácích zápasech. První porážku zaznamenali až v 11. kole na hřišti Slovanu a podlehli i dalším venkovním zápase, v Moravském Krumlově. Před jarními odvetami je nutné zapracovat na proměňování šancí, po polovině soutěže máme pouhých 23 vstřelených branek. Muži B těžili z početného kádru A týmu, ve většině zápasů měli množství hráčů na střídání a to je oproti minulým sezónám zřetelný pokrok. Bez bodu se vraceli pouze z Chrlic, pozice na 3. příčce dává naději pro jarní útok na postupové příčky.

Z kabiny dorostu: Starší dorost, obdobně jako muže A, připravily o lepší umístění časté remízy, zaznamenali 6 nerozhodných výsledků. S celky ze spodní poloviny tabulky se dařilo vyhrávat, ovšem z první osmičky jsme neporazili ani jednoho soupeře. Pozitivní je remíza na hřišti suveréna z Blanska, na jaře budeme chtít udržet umístění do 6. místa. Mladší dorost sbírá zkušenosti, kádr je tvořen převážně hráči ročníku 2002, přechod ze žákovských soutěží do divize dorostu je náročný. Na jaro chceme kádr posílit a zlepšit útočnou fázi hry.

Z kabiny starších žáků: Starší žáci A po podzimu zaujímají 3. příčku, což je zklamání. Nepovedly se dva klíčové zápasy, s týmem Žijeme Hrou a v Rájci, ztrátou je také remíza v závěrečném zápase s Tišnovem. I kdyby se podařilo na jaře vše vyhrát, lepší než 2. místo to asi nebude. Starší žáci B působí letos v městském přeboru, kvalita některých soupeřů je velmi slabá, ale je to příležitost zvyknout si na hru na velkém hřišti. Jedinou porážku jsme utrpěli od S. Lískovce a remizovali na půdě Lelekovic.

Z kabiny mladších žáků: Mladší žáci A měli skvělý vstup do sezóny, prvních 8 zápasů vyhráli, konec podzimu ale už tak dobrý nebyl. Domácí remíza s Medlánkami a jasná prohra s Tišnovem poněkud pokazily dojem. Přesto je 2. místo úspěchem, zvlášť když uvážíme, že hráči ročníku 2005 vypomáhali starším žákům i mladším žákům B. Mladší žáci B si ve městě vedli velmi dobře, prohráli pouze s vedoucím Žebětínem, remízou skončil zápas v Medlánkách. Cenné jsou především skalpy týmů Sparty a Líšně. Jedinou kaňkou je početně slabší kádr, který musel být doplňován hráči z ročníku 2005.

Z kabiny přípravek:  U přípravek je měřítkem úspěchu počet aktivních hráčů. Situace u jednotlivých týmů je velmi rozdílná a naším cílem je doplnit hráče do těch ročníků, kde je jich nedostatek. Ročník 2007 pracuje s 24 hráči, kteří hrají ve 2 týmech skupinu A a skupinu B městského přeboru. Navíc se účastní Krajské soutěže přípravek, což je dalších 12 odehraných zápasů s kvalitními celky z celého kraje. Někteří naši hráči již byli nominováni do městského výběru, poděkování za perfektní práci náleží trenérům Richtrovi, Labudovi, Vévodovi a Nešťákovi. V ročníku 2008 máme aktuálně 12 hráčů a tady nás tlačí bota asi nejvíc. Před sezónou u týmu skončil trenér Zpěvák, místo něj se trénování ujali mladí trenéři Haminger a Čus a zatím si vedou velmi dobře. V ročníku 2009 máme další nadějný kádr, pozitivní je nejen počet 25 hráčů, ale také vysoká kvalita, která se projevuje četnými úspěchy na turnajích. Pod vedením trenérů Butkaje a Holuba se na Tatranu rodí další silná fotbalová generace. Ročník 2010 se postupně stabilizuje, aktuálně je v něm 14 hráčů a během příštího roku bychom jej chtěli rozšířit na 20. Kromě těžkých zápasů v městském přeboru, kde hrají proti o rok starším hráčům, jezdí na turnaje, které se nezaměřují na výsledky, ale na radost ze hry. Nejmladší hráči jsou soustředěni v Minipřípravce, kde máme 12 hráčů ročníku 2011 – 2013. Hráči nastupují v městské soutěži a účastní se turnajů, na jaře opět plánujeme zapojit se do projektu turnajů „ Žijeme hrou – hrajeme si fotbal“. Závěrem: Pokud se ohlédnu za rokem 2017, uvědomuji si, jaké množství práce je vidět za našimi realizačními týmy.

Poděkování první tedy míří k trenérům a vedoucím, díky nim se náš klub může pyšnit spoustou skvělých hráčů. Druhé poděkování patří rodičům našich přípravkářů a žáčků, kteří věnují svým dětem množství času. Bez jejich obětavosti bychom nemohli odehrát zápasy a turnaje, které hráčům pomáhají ve výkonnostním růstu. Poděkování třetí patří kolegům z výboru a správcům areálu, jejich práce je pro chod klubu velmi důležitá.

Všem příznivcům Tatranu přeji krásné Vánoce a úspěšný rok 2018.

Svatopluk Kreidl, předseda FO


Komentáře byly uzavřeny.